2012. február 1., szerda

EZT látnod kell!

A sheeplive projekt a gyermekek és ifjúság biztonságára fókuszál, hangsúlyozva az internetből, mobiltelefonból és az új technológiákból eredő kockázatokat. A hangsúly a megelőzésen van: az ifjúságnak ötletes módon mutatja be a helytelen viselkedést, a felnőttek számára pedig tanulságot nyújt.



A projekt keretében készült animációs gyermeksorozat az eredeti csehszlovák gyermek és ifjúsági rajzfilmalkotás hagyományához tér vissza.
A kisfilmek a következő témákkal foglalkoznak: 
  • Bundácska nélkül (Meztelen testet és testrészeket ábrázoló fényképek és videók közzététele)
  • Ne táncolj a farkassal (Fényképekkel és videókkal való visszaélés) 
  • Titkolt barát (Kapcsolat-felvevés szexuális vissza-élés céljából - Grooming)
  • A fehér juh (Megkülönböztetés és fajüldözés az interneten)
  • Kilencvenkilenc (Szerencsehozó sorozatlevél?)
  • Böfögő (Az internet mindig emlékszik a múltban elkövetett hibáidra)
  • Szépségkorona (Anorexia, „szépség“-receptek az interneten)
  • A bosszú (Virtuális üldözés – Cyberstalking)
  • Beszélőcső (Adatok és vagyoni viszonyok elárulása – Phishing) 
  • Farsang (Médiákból ellesett példák utánzása veszélyes helyzetekben) 
  • Ezer barátok (Virtuális barátságok) Karnevál (Sohasem tudod, ki van az internet vagy a mobil túlsó oldalán) Fel a kezekkel (Trágár kifejezések és gesztusok) 
  • A tó (Társadalmi egyenlőség) 
  • Külföldi mobil (Tartsuk tiszteletben barátaink magánéletét. A mobilkommunikáció etikettje) 
  • Tűzijáték (Robbanóanyagok gyártásának és használatának veszélye)

Az internet portál szlovák változata és szlovákiai kisebbségi nyelvű (magyar, roma) változata 2009. ok-tóber 8.-án lépett életbe. Fokozatosan tanulságos és játékos tartalommal egészült ki és 2011. február 8.-án nemzetközi szintre emelkedett. Az első többnyelvű változat a német (Ausztria, Németország, Svájc, Lu-xemburg és Belgium), a szlovén (Szlovénia), a ma-gyar (Szlovákia, Magyarország), a roma (Szlovákia, Magyarország), jelbeszéd (Szlovákia), valamint szlo-vák angol feliratizással (Anglia, Írország, Ciprus, Málta).
A portál a látássérültek számára is szolgál és szabályaiban lehetővé teszi használatát egyéb fogyatékos felhasználók számára is (pld. testi fogyatékosok, alternatív ábrázoló berendezésekkel rendelkező felhasználók számára).

ORSZÁGOS ISKOLARÁDIÓ HÁLÓZAT


A Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete (DUE) több mint két évtizede segíti, támogatja és képviseli az általános és középiskolákban tevékenykedő diákújságírókat, diákrádiósokat. A kiemelkedően közhasznú szervezet képzéseket, programokat, tanfolyamokat és táborokat kínál a média iránt érdeklődő fiataloknak. Munkájukba betekintést nyer, ha felkeresi a DUE Médiahálózat honlapját (www.due.hu).
Ezúton szeretnénk felhívni a diákönkormányzatok és a diákönkormányzati munkát segítő pedagógusok figyelmét a DUE egy közelmúltban megújult ingyenes szolgáltatására.
Az iskolarádiók munkájának segítésére hozták létre közel 20 éve az Országos Iskolarádió Hálózatukat.
E hálózatnak ma már több mint 250 iskola a tagja szerte az országból.


Az Iskolarádió Hálózat működésének lényege, hogy havonta készítenek és juttatnak el az iskolákba olyan színvonalas, minőségi diákrádiós műsorokat, melyeket az óraközi szünetekben lejátszhatnak az iskolarádiók, illetve aminek részanyagait fel tudják használni a diákok rádiós munkájuk során.
Korábban kizárólag postai úton, CD-n juttatták el a műsorokat az iskolarádióknak, de a közelmúltban megvalósult fejlesztés nyomán immár online, az internetről is letölthetőek a műsorok a hálózat tagiskolái számára (www.dueradio.hu).
A DUE szolgáltatása ingyenes, a hálózat tagjainak csak annyit kell vállalniuk, hogy bizonyos műsorokat (egyes tematikus ismeretterjesztő műsorokat) leadják az iskolarádióban, és a műsorok lejátszását vagy az interneten vagy egy válasz-levelezőlapon visszajelzik.
A hálózat tagiskoláinak iskolarádiósait vendégül látják a legnagyobb éves szakmai programjukon, az Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon. Itt az iskolarádiók egy jutalomsorsoláson is részt vesznek, ahol a munkájukhoz szükséges technikai eszközöket nyerhetnek.
Amennyiben élni szeretnének a felkínált lehetőséggel, akkor a megállapodás kitöltésével és postafordultával történő visszaküldésével csatlakoznak az Iskolarádió Hálózathoz.
 Amennyiben kérdésük lenne a DUE Országos Iskolarádió Hálózattal kapcsolatban, akkor forduljanak Nagy Zsolt hálózati koordinátorhoz, telefonon (+36 30 474 9602) vagy e-mailben (nagy.zsolt@due.hu). A műsorokat meghallgathatják a www.dueradio.hu oldalon a „nyilvános műsoraink” menübe a vendeg@due.hu/vendeg felhasználónév-jelszó párossal belépve.

Az új nemzedék jövőjéért

Magyarországon a szükséges változások motorjai a fiatalok. Ez az egyik alapvetése a Kormány ifjúságpolitikai keretprogramjának, melyet január 18-án mutattak be a sajtó képviselőinek.
Elkészült a kormány ifjúságpolitikai keretprogramja, melyet sajtótájékoztatón mutatott be Mihalovics Péter, a KIM ifjúságért felelős miniszteri biztosa. A program új szemléletet kíván meghonosítani az ifjúságról való gondolkodásban. Kimondja: az ifjúság közös jövőnk záloga. A fiataloknak meg kell kapniuk azt a támogatást, amely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az Európai Unió által vizionált erőforrássá, a társadalom aktív állampolgáraivá és a jövőt formáló erővé váljanak.
 
A program további részletei: www.ujnemzedek.hu